W artykule opublikowanym w "Royal Society Open Science" czytamy, że jeden stosunek seksualny tygodniowo zmniejsza prawdopodobieństwo menopauzy o 28 proc. w porównaniu do kobiety, która uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu.

"Jeśli kobieta w wieku średnim uprawia seks rzadko, wówczas jej ciało nie otrzymuje fizycznych wskazówek dotyczących tego, że może zajść w ciążę" - piszą Megan Arnot i Ruth Mace, badaczki z University College London.

Dlatego zamiast kontynuować owulację "lepiej jest - z perspektywy optymalizacji procesów życiowych - zrezygnować z płodności i zainwestować energię w zajmowanie się już posiadanym potomstwem" - czytamy.

Badacze zwracają uwagę, że teorię tę potwierdza zachowanie orek - obok grindwali jedynych zwierząt, u których, podobnie jak u ludzi, występuje menopauza - które po przejściu menopauzy częściej zajmują się wnukami, co określa się mianem "efektu babci".

We wcześniejszych badaniach fakt, iż zamężne kobiety przechodzą menopauzę później niż niezamężne lub rozwiedzione, tłumaczono wpływem męskich feromonów.

Teraz Arnot i Mace przebadali dane dotyczące blisko 3 tysięcy kobiet w USA, które brały udział w rozpoczętym w latach 1996-1997 długoterminowym badaniu dotyczącym stanu zdrowia.

W czasie projektu określonego mianem SWAN zbierano dane o zmianach w organizmie zachodzących wraz z wiekiem - m.in. o momencie przejścia menopauzy.

Jak się okazało w ciągu dziesięciu lat po rozpoczęciu badania menopauzę przeszło 45 proc. uczestniczek, a średni wiek przechodzenia przez nie menopauzy wyniósł 52 lata (w momencie rozpoczęcia badań średni wiek uczestniczki wynosił 46 lat, żadna z nich przed rozpoczęciem badań nie przeszła menopauzy).

Arnot i Mace sprawdziły też, że spośród uczestniczek badania 78 proc. było zamężnych lub znajdowało się w związku z mężczyzną, a 68 proc. mieszkało ze swoim partnerem.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Analizując dane badaczki ustaliły, że istnieje niepodważalna korelacja między liczbą kontaktów seksualnych a wiekiem, w którym przechodzi się menopauzę - nie znalazły natomiast dowodów na to, że sama obecność mężczyzny w otoczeniu kobiety opóźnia menopauzę. "Nie znaleźliśmy potwierdzenia hipotezy o feromonach" - piszą.