Technika znana jako optogenetyka, która została opracowana w dziedzinie neuronauki w ciągu ostatnich 20 lat, polega na genetycznej zmianie komórek tak, aby produkowały więcej białek wrażliwych na światło.
W niektórych przypadkach ślepoty, znanych jako dziedziczne choroby fotoreceptorów, światłoczułe komórki w siatkówce, które wykorzystują białka do przekazywania informacji wizualnych do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego, ulegają stopniowej degeneracji.
Naukowcy z Europy i USA zaprosili mężczyznę, który 40 lat temu stracił wzrok i rozpoczęli leczenie go technikami optogenetycznymi.
Polegało to na wstrzyknięciu substancji do jego oka i kilkumiesięcznej stymulacji za pomocą gogli emitujących światło, które przekształcały obrazy świata wizualnego w impulsy świetlne rzutowane na siatkówkę
W pierwszym badaniu klinicznym udało się przywrócić 58-letniemu pacjentowi częściowy wzrok, dzięki czemu był on w stanie rozpoznawać, liczyć, lokalizować i dotykać różnych przedmiotów rozłożonych przed nim na stole.