Jubileuszowe obchody zorganizowano w Kairze. Stały się okazją do zaprezentowania ogromnego polskiego dorobku w dziedzinie egiptologii oraz upamiętnienia człowieka, od którego wszystko się zaczęło, czyli prof. Kazimierza Michałowskiego.
Był on i jest najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie polskim archeologiem. Prowadził badania także w Grecji i Sudanie. Właśnie w Sudanie, niedaleko granicy z Egiptem, odkrył i uratował w Faras słynne wczesnochrześcijańskie freski. Wychował wiele pokoleń badaczy. Dzięki jego wyobraźni i staraniom powstała w stolicy Egiptu stacja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego.
Obchody zorganizowało centrum archeologii śródziemnomorskiej w Kairze, a o ich randze najlepiej świadczy fakt, że czynnego wsparcia udzieliły: Ambasada RP w Kairze, najwyższy autorytet archeologiczny w tym kraju, czyli Najwyższa Rada Starożytności Egiptu, oraz Muzeum Egipskie w Kairze.
Michałowski jest najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie polskim archeologiem
W ostatniej z wymienionych placówek odsłonięte zostało popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego – w panteonie wielkich egiptologów – a także otwarta została wystawa czynna do 21 listopada pt. “70 years of Polish Archaeology in Egypt”. Zaprezentowano na niej 150 eksponatów z dziewięciu stanowisk badanych przez polskich naukowców, rozrzuconych na terenie całego Egiptu, najważniejsze z nich to Tell El-farkha, Deir El-Bahari i Saqqara.