Miejscowość Gevrey-Chambertin oddalona o 12 km od Dijon, jest perłą wśród winnic Burgundii. Tamtejsze wina zyskały sławę już w średniowieczu. Ale wyniki najnowszych wykopalisk świadczą jednoznacznie o tym, że winnice zakładali tam już Galowie w czasach rzymskich.
Wykopaliska przeprowadzili badacze z Institut National de Recherches Archeologiques Preventives (INRAP) oraz Universite de Bourgogne w Dijon. W roku 2008 archeolodzy zbadali obszar 12 tys. metrów kwadratowych (1,2 ha). Były to ratownicze wykopaliska przed budową domów mieszkalnych i pawilonów handlowych. Znaleziono zabytki z różnych epok, ale największe zainteresowanie badaczy wzbudziły niepozorne ślady po dołkach wykopanych w ziemi.
W sumie, na obszarze 6 tys. metrów kwadratowych archeolodzy odkryli 316 prostokątnych dołków ułożonych w 26 rzędach. Dołki mają długość od około 90 do 130 cm oraz szerokość dochodzącą do 60 cm. Archeolodzy są pewni, że zarówno wymiary samych dołków jak i odległość między nimi to wielokrotność starożytnej stopy rzymskiej — 29,6 cm. Ziemia w dołkach nie jest zwarta, ubita, przecinają ją puste miejsca pozostałe po korzeniach i palikach. Wiele dołków podzielonych jest na dwie części przegrodą uformowaną z kamyków, grudek i bryłek ziemi. Całość otoczona była fosą, rowem.
Analizy fizykochemiczne i pyłków roślin pozwoliły określić wiek tych dołków: powstały w I wieku naszej ery. Określono również bez żadnych wątpliwości, że w dołkach rosły krzewy winorośli. Zachowały się chemiczne ślady po nawozach (stosowano obornik). Do jakich zabiegów agrotechnicznych służyły przegrody w dołkach — badacze dowiedzieli się z dzieł starożytnych rzymskich autorów: Pliniusza Starszego i Kolumelli: zalecają oni sadzenie w jednym dołku dwóch krzewów winorośli ale tak, aby korzenie się nie mieszały, czyli przedzielone przegrodą.
Podobne dołki archeolodzy odkopali wcześniej w regionie paryskim, w Prowansji i w Anglii. Teraz zyskali pewność, że są to ślady po winnicach z czasów rzymskich. Wokół znajdowali bowiem zabytki, cmentarzyska i zabudowania z tego okresu.