Małe zwierzęta spokrewnione z późniejszymi ssakami żyły pomiędzy gałęziami drzew, żywiąc się liśćmi i chroniąc się przed drapieżnikami już 260 mln lat temu, na długo przed rozkwitem dinozaurów na Ziemi.
Świadczą o tym skamieniałe szczątki opisane w najnowszym wydaniu naukowego magazynu "Proceedings of the Royal Society B".
Naukowcy odtworzyli środowisko i zwyczaje zwierzęcia na podstawie tuzina szkieletów znakomicie zachowanych w jednym kawałku skamieniałego mułu odkrytego w 1994 roku w centralnej Rosji, w obwodzie kirowskim.
Zwierzę, któremu naukowcy nadali łacińską nazwę Suminia getmanovi, żyło w okresie późnego permu, 100 mln lat wcześniej niż znane wcześniej gatunki żyjące w koronach drzew.
Niewielkie zwierzęta nie przekraczały 50 cm długości od czubka głowy do końca ogona. Miały stosunkowo długie kończyny. – Znalezisko było niezwykłą okazją zbadania całego szkieletu – powiedział Jörg Fröbisch z Field Museum w Chicago. – "Dłonie" u tego gatunku stanowią prawie połowę długości kończyny.