Osoby z nadmiarem kilogramów mają mniejsze mózgi niż ludzie szczupli. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych, narażonych na pojawienia się demencji. Nadwaga może te problemy przyspieszyć — ostrzegają badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Analizę budowy i aktywności mózgu blisko 100 osób w wieku ponad 70. lat przeprowadził zespół Paula Thompsona.
[srodtytul]Mózg szybciej się starzeje [/srodtytul]
Amerykanie wykorzystali wykonane kilka lat temu i na potrzeby innych badań skany mózgu tomografem komputerowym. Trzeba było poczekać — przez ten czas miały się ujawnić potencjalne inne choroby mogące wpłynąć na pamięć kojarzenie, czy — ogólniej — na mózg. Z grupy zdrowych ludzi, których badaniami głowy dysponowali naukowcy wybrano 94 osoby.
Najkrócej rzecz ujmując — im wyższy był wskaźnik masy ciała (tzw. BMI) pacjenta, tym mniejszy był jego mózg. U 51 osób z nadwagą różnicą sięgała 6 proc. U 14 otyłych — aż 8 proc. Największe zmiany zaobserwowano w regionach kory odpowiedzialnych za planowanie i pamięć. „Mózgi osób z nadwagą wyglądały na starsze o osiem lat niż u osób szczupłych, a mózgi osób otyłych na starsze aż o 16 lat” powiedział Thompson magazynowi „New Scientist”.
Nie wiadomo jaki jest mechanizm powstawania tych zmian. Thompson przypuszcza, że u otyłych dochodzi do częściowego blokowania tętnic. Krew nie dopływa w wystarczającej ilości i dochodzi do uszkodzeń tkanki mózgu. Naukowcy podkreślają również, że często towarzysząca otyłości cukrzyca również prowadzi do uszkodzenia mózgu i demencji. Wcześniejsze badania wskazały, że otyłość w wieku średnim podnosi ryzyko pojawienia się demencji wiele lat później, w starszym wieku. Jak podkreślają naukowcy, demencja również łączy się ze zmniejszaniem objętości mózgu.