Gatunek ten wymarł ok. 12 tys. lat temu. Zwierzęta te osiągały wysokość 5 metrów.
Zespół prof. Akiry Iritani już rozpoczął przygotowania do tego eksperymentu. Wiadomość o nim pierwszy podał tokijski dziennik „Yomiuri Shimbun”. Uczeni posłużą się tkanką pobraną z jednego z mamutów zamrożonych w wiecznej zmarzlinie znalezionych na terytorium Rosji i przechowywanych w jednym z rosyjskich, syberyjskich laboratoriów. Bliższych szczegółów o pochodzeniu tych zwłok japońscy badacze nie ujawniają.
Projekt doświadczenia przewiduje wprowadzenie jąder komórkowych pobranych z komórek mamuta do tych pobranych od żyjącego słonia. W ten sposób powstanie embrion zawierający DNA mamuta. Ten embrion zostanie umieszczony w macicy samicy słonia, która urodzi mamuciątko.
Zespół prof. Akiry Iritani skorzysta z doświadczeń zgromadzonych wcześniej przez zespół innego japońskiego badacza, prof. Teruhiko Wakayamy z Centrum Nauki Riken Genomic w Jokohamie, który zdołał stworzyć klony myszy ze zwierzęcia zdechłego i zamrożonego 16 lat temu.
Opierając się na pracach Teruhiko Wakayamy, zespół prof. Akiry Iritani opracował sposób wydobywania z martwych komórek jąder, nie uszkadzając ich.