Nic dziwnego, skoro tylko w Polsce przybywa 300 tys. chorych. Badania epidemiologiczne wykazały, że odsetek alergików w Polsce należy do najwyższych na świecie. Ogółem, alergiami dotkniętych jest w naszym kraju 15 mln ludzi. Alergie są najczęstszą przyczyną zachorowań od narodzin do 40. roku życia. Nawet 40 proc. przypadków bólu głowy i migren spowodowanych jest właśnie tym.
Co więcej, najnowsze dane wskazują, że dzieci przychodzące na świat drogą cesarskiego cięcia są dużo bardziej narażone na alergie niż dzieci matek rodzących w naturalny sposób. Dzieje się tak, ponieważ w czasie naturalnego porodu noworodek styka się po raz pierwszy z bakteriami, do których jego system odpornościowy jest genetycznie przystosowany, natomiast po cesarskim cięciu pierwsze bakterie, z jakimi styka się dziecko, to bakterie patogenne bytujące w szpitalu.
Przy tym wszystkim w Polsce nie mówi się wystarczająco dużo o chorobach alergicznych. Na szczęście sytuacja szybko zmienia się na korzyść, a współczesna medycyna nie jest bezradna wobec tego zagrożenia.
Choroby alergiczne powstają na styku organizmu człowieka ze światem zewnętrznym. Te styczne punkty to nos, usta, oczy, skóra, przewód pokarmowy. Stykają się one z alergenami, a tych jest praktycznie nieskończenie wiele. Są w powietrzu, do którego dostają się spaliny samochodowe, pył ze ścierających się opon. Alergeny znajdują się w środkach konserwujących żywność, w środkach czystości. Badania wykazały, że w samej tylko pleśni egzystuje ponad milion alergenów.
– Lekarz musi walczyć z 10 milionami alergenów. Jeśli odczuli pacjenta na kurz, uczuli się on na sierść kota, jeśli i z tym sobie poradzi, uczuli się na lakier do podłogi, i tak dalej, i tak dalej. Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że alergia jest chorobą wielogenową, nie wywołuje jej jeden gen, lecz mnóstwo, co ma ogromny wpływ na rozpoznanie i terapię. Na szczęście, dobrze znamy mechanizm prowadzący do choroby. Równanie jest czytelne: geny + środowisko + alergeny = alergia – wyjaśnia prof. Piotr Kuna, prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.