Najstarszy przypadek arteriosklerozy

Najstarszy na świecie przypadek arteriosklerozy zdiagnozowali amerykańscy naukowcy u egipskiej mumii

Publikacja: 05.04.2011 19:33

Najstarszy przypadek arteriosklerozy

Foto: ROL

O odkryciu poinformowano podczas sympozjum kardiologicznego w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych.

Grupa kardiologów z Los Angeles zbadała tomografem komputerowym i promieniami rentgenowskimi 52 mumie przechowywane w amerykańskich muzeach. Badania te miały na celu wykrycie ewentualnych śladów arteriosklerozy, czyli miażdżycy, w populacji starożytnego Egiptu. Zespołem kierował dr Gregory Thomas.

Miażdżyca to przewlekła choroba polegająca na zmianach zwyrodnieniowych wewnątrz tętnic. Prowadzi do stwardnienia tętnic i w rezultacie powoduje takie skutki, jak niedokrwienie mózgu, chorobę wieńcową, pękanie naczyń krwionośnych, udary, tętniaki.

Spośród 52 dostępnych mumii 44 były tak zachowane, że możliwe było stwierdzenie, w jakim stanie są ich naczynia krwionośne i serca. W przypadku 20 mumii naukowcy wykryli na ściankach naczyń zwapnienia, czyli arteriosklerozę – miażdżycę.

Najstarsza mumia dotknięta tą przypadłością należy do wysoko urodzonej kobiety, która dożyła 40 lat i zmarła między 1580 a 1550 rokiem p.n.e.

– Jak widać, niezbyt się różnimy od populacji starożytnych. Ta patologiczna zmiana była 3500 lat temu nie mniej częsta niż u współczesnych ludzi. Tymczasem my teraz mamy tendencję do łączenia chorób serca i układu krążenia z warunkami, jakie stwarzają cywilizacja i tak zwany nowoczesny tryb życia. Śledzimy, jak natężają się w krajach rozwijających się, w miarę jak postępuje ich okcydentalizacja – wyjaśnia dr Gregory Thomas.

Kardiolodzy z los Angeles uważają, że ujawnienie stanu zdrowia zmumifikowanych Egipcjan dowodzi, iż brakuje jakiegoś elementu we współczesnym rozumieniu chorób kardiologicznych. Ich zdaniem wiemy jeszcze bardzo mało o powodach powstawania takich dolegliwości. Arterioskleroza nękała starożytnych Egipcjan, mimo że nie doskwierało im tempo życia, nie palili, zaś dietę mieli (z konieczności) lżejszą, z mniejszą ilością mięsa, natomiast bogatszą w warzywa, ryby i owoce.

– Wygląda na to, że nie wystarczy nie palić i zdrowo się odżywiać, aby nie być narażonym na ryzyko arteriosklerozy. Nasze badania każą się poważnie zastanowić nad tym, czy ludzkość po prostu nie jest skłonna z natury do tego schorzenia. A jeśli tak, należy robić, co w naszej mocy, aby jak najbardziej opóźnić moment pojawienia się miażdżycy – powiedział dr Thomas.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne