Do najważniejszych odkryć należą fragmenty genomu związane z cukrzycą i chorobami serca — informują naukowcy z Welldome Trust Sanger Institute i Uniwersytetu Oxford. Wyniki badań nad modelowymi organizmami wykorzystywanymi do analiz laboratoryjnych publikuje magazyn „Nature".
- Żyjemy w czasach, gdy możemy mieć dostęp do tysięcy ludzkich genomów — mówi dr David Adams z Wellcome Trust Sanger Institute. — Myszy i ich sekwencje genomów które stworzyliśmy, odegrają kluczową rolę w zrozumieniu, w jaki sposób różnice genetyczne przyczyniają się do chorób i doprowadzą nas do opracowania nowych terapii.
Badacze obiecują, że ich praca pomoże innym naukowcom poszukującym genów odpowiedzialnych za różne choroby — również u ludzi.
- W niektórych przypadkach wytypowanie mysiego genu związanego z ludzkim odpowiedzialnym za jakąś chorobę zajmowało 40 lat, praktycznie całe życie — mówi dr Thomas Keane, jeden z autorów badań. — Z naszym katalogiem odmian taka analiza będzie znacznie łatwiejsza i zajmie tyle, ile zrobienie sobie filiżanki kawy.
Według informacji naukowców, udało się zgromadzić dane o ponad 56 mln tzw. SNP (zmian dotyczących pojedynczych literek w zapisie genetycznym) zwierząt.