Egzoplaneta GJ 1214b nazywana jest "Super Ziemią" - jest większa od naszego globu, ale mniejsza od gigantów jak np. Jowisz.
Obserwacje prowadzone przez teleskop Hubble'a dowodzą, że duża część masy "Super Ziemi" to woda. Wysoka temparatura planety sugeruje, że mogą tam istnieć nieznane na Ziemi pierwiastki.
- GJ 1214b nie przypomina żadnej ze znanych nam planet - mówi kierownik projektu MEarth, Zachory Berta z Harvardzkiego Centrum Astrofizyki.
Egzoplaneta została odkryta w 2009 roku. Jej średnica jest ok 2,7 razy większa niż średnica Ziemi, a masa blisko siedmiokrotnie przewyższa ziemską. Okrąża swojego czerwonego karła w odległości około dwóch milionów kilometrów, co oznacza, że teperatura na GJ 1214b może sięgać 200 stopni Celsjusza.
W 2010 roku astronomowie rozpoczęli pomiary atmosfery GJ 1214b. Uzyskane przez nich wyniki sugerowały, że najprawdopodobniej składa się ona z wody, ale była także inna możliwość - że planeta pokryta jest mgłą, podobną do tej, która okrywa Tytan - jeden z księżyców Saturna.