Misją Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego kierują wspólnie dr Iwona Zych z UW i dr Steve Sidebotham z Uniwersytetu Delaware. Przed rokiem „Rz" informowała o odkryciu tam magazynów i lin cumowniczych. Tegoroczne wykopaliska przyniosły więcej zaskakujących informacji.
Stanowisko archeologiczne Berenike znajduje się obecnie w kurorcie Madinat al Haras w południowo-wschodnim Egipcie, 450 km na południe od Hurgady. Nazwę starożytnemu miastu nadano na cześć Bereniki, matki władcy Egiptu Ptolemeusza II. Do portu zawijały statki z Indii, Cejlonu, południowej Arabii, Afryki, przywoziły kamienie szlachetne, przyprawy, kość słoniową, drewno, jedwab.
Stosując nowoczesne metody geofizyczne (m.in. georadar) i wiercenia geologiczne, badacze odtworzyli przebieg starożytnej linii brzegowej zatoki portowej, obrzeża miasta oraz zlokalizowali skamieniałą rafę, na której wzniesiono miasto.
Rozpoznali również teren wokół wyspy przy wejściu do zatoki portowej. Badacze natrafili tam na kompleks kultowy złożony z co najmniej trzech budowli z IV - V wieku. W jednej z nich znajdowało się zagłębienie mieszczące wielki koral o charakterze kultowym, kolumnowy ołtarz oraz małe ołtarzyki do spalania kadzidła.