Badania takie przeprowadził zespół hiszpańskich naukowców z Centro Nacional Investigationes Oncologicas – CNIO. Naukowcy obserwowali fizjologię tych ssaków na poziomie genetycznym, śledzili zwłaszcza długość telomerów i rytm, w jakim się one skracają.
Telomery są elementami chromosomów, znajdują się na ich zakończeniach. Każdy chromosom ma na swoich dwóch końcach po jednym telomerze (w każdej komórce człowieka znajdują się, w sumie, 92 telomery). Taka lokalizacja telomerów sprawia, że zabezpieczają one chromosomy i zawarte w nich DNA przed uszkodzeniem w trakcie procesu replikacji, kopiowania.
Licznik życia
Replikacja taka następuje zawsze w trakcie każdego podziału komórki, a więc nie ustaje w ciągu życia organizmu, przy czym telomer skraca się podczas każdego podziału komórki.
Istnieje związek między długością telomeru a „odległością" organizmu od śmierci
Telomerowe zabezpieczenie broni ją przed nowotworzeniem, czyli rakowaceniem, ale jednocześnie świadczy o procesie starzenia się. Hiszpańscy badacze nazwali nawet to telomerowe zabezpieczenie „licznikiem życia". Hiszpańscy badacze badali długość telomerów i rytm, w jakim się one skracają. Stwierdzili, że rytm tej redukcji, skracania jest ważnym czynnikiem wpływającym na długość życia. Z kolei na ten rytm prawdopodobnie wpływ wywiera tryb życia. To daje nadzieję na pełne poznanie podobnego mechanizmu u człowieka. Telomery znajdują się w centrum uwagi wielu zespołów na świecie badających proces starzenia się. Wiadomo już, że w miarę upływu czasu, czyli w ciągu trwania życia, ta ochronna funkcja materiału genetycznego słabnie, funkcjonowanie komórek „rozregulowuje się", następuje śmierć komórek, co wpisuje się w ogólny proces starzenia się. Na podstawie wcześniej prowadzonych badań w różnych laboratoriach uczeni doszli do wniosku, że istnieje związek między długością telomeru w danym momencie a „odległością" organizmu od śmierci.