Badacze: Kaszel? Lepiej zażywać miód niż antybiotyk

Miód może być środkiem stosowanym w leczeniu kaszlu, kataru i infekcji gardła zamiast przepisywanych przez lekarzy antybiotyków, które często są mniej efektywne - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie. Jak podkreślają miód jest tani, ogólnodostępny a zażywanie go nie ma praktycznie żadnych efektów ubocznych.

Aktualizacja: 19.08.2020 12:02 Publikacja: 19.08.2020 11:48

Badacze: Kaszel? Lepiej zażywać miód niż antybiotyk

Foto: stock.adobe.com

arb

Infekcje górnej części dróg oddechowych obejmujące nos, gardło i krtań mogą być leczone za pomocą miodu - twierdzą badacze, którzy przeanalizowali 15 badań klinicznych obejmujących łącznie 1761 osób w różnym wieku dotyczącym skuteczności miodu w porównaniu do innych środków stosowanych w leczeniu infekcji - leków antyhistaminowych, środków wykrztuśnych, syropów na kaszel i środków przeciwbólowych.

Dane z tych badań wskazują, że miód był efektywniejszy w terapii infekcji - zwłaszcza w zwalczaniu częstego i ostrego kaszlu. Dwa badania wykazały, że objawy te ustępują o dzień lub dwa szybciej przy zastosowaniu miodu w porównaniu do skutków terapii innymi środkami.

Na łamach "BMJ Evidence Based Medicine" badacze piszą, że infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszym powodem przepisywania przez lekarzy antybiotyków. Jednak - jako że większość tych infekcji ma charakter wirusowy - antybiotyki są w ich leczeniu nieskuteczne i niewłaściwe.

Badacze stwierdzają następnie, że miód może być więc alternatywą w sytuacji, gdy lekarz chce przepisać bezpieczny środek leczenia takich infekcji.

"Miód jest tani, łatwo dostępny i bardzo mało szkodliwy. Kiedy lekarze chcą przepisać coś na infekcję górnych dróg oddechowych, rekomendujemy miód jako alternatywę dla antybiotyku" - dodają.

Podkreślają przy tym, że ograniczenie stosowania antybiotyków zmniejsza ryzyko pojawiania się bakterii lekoopornych.

Nauka
Francuski naukowiec cofnięty z USA, bo w jego telefonie znaleziono krytykę Trumpa i Muska
Nauka
Przełącz się. Jak teoria perspektyw czasowych pomaga zrozumieć zaburzenia psychiczne
Nauka
Kiedy powstał ludzki język? Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia
Nauka
Czy naukowcy potrafią przepowiedzieć przyszłość? Jak przewidzieć kolejną pandemię
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nauka
Zaskakujący eksperyment z dzikimi rybami. „Tak, jakby one nas studiowały, a nie odwrotnie”
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń