Projekt ma za zadanie odkrycie przyczyn niektórych chorób o podłożu genetycznym. Na podstawie tych analiz powstanie gigantyczna baza, która będzie podstawą do badań prenatalnych i przedmałżeńskich. Projekt zostanie sfinansowany przez publiczną służbę zdrowia.
– Mamy jasną strategię i świadomość znaczenia nauki dla społeczeństwa. Wierzymy, że saudyjski program badania genomu pomoże zrozumieć społeczeństwu znaczenie zdrowia i choroby, a także zapoczątkuje erę personalizowanej medycyny w Królestwie Arabii Saudyjskiej – powiedział dr Mohammed bin Ibrahim al-Suwayl, szef Centrum Nauki i Technologii Króla Abdulaziza.
Badania będą odbywały się w dziesięciu już istniejących ośrodkach badawczych w całej Arabii Saudyjskiej. W najbliższych latach powstanie kolejnych pięć.
– Ze względu na małe prawdopodobieństwo dużych różnic genetycznych pomiędzy ludźmi pochodzącymi z Bliskiego Wschodu i spoza tego regionu spektrum chorób genetycznych w Arabii Saudyjskiej może niewiele różnić się od tych, które występują w innych populacjach – powiedział dr Ewan Birney, zastępca dyrektora Europejskiego Instytutu Bioinformatyki w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej w Hinston w Wielkiej Brytanii. – Jestem podekscytowany faktem, że Arabia Saudyjska zdecydowała się na krok w kierunku sekwencjonowania genomu i wykorzystania tych badań w praktyce klinicznej. Mam nadzieję na szersze zaangażowanie we współpracę pomiędzy krajami Zachodu i państwami Bliskiego Wschodu oraz przepływ wiedzy fachowej w obu kierunkach.
3 mld par zasad składa się na genom każdego człowieka. 20–25 tys. genów koduje białka