Tragiczny poród sprzed 7700 lat

Najstarszy na świecie przypadek śmierci kobiety rodzącej bliźnięta odkryto na Syberii.

Aktualizacja: 10.02.2015 21:08 Publikacja: 10.02.2015 20:00

Tragiczny poród sprzed 7700 lat

Foto: inquisitr.com

Rosyjscy archeolodzy prowadzili w 1997 roku wykopaliska na cmentarzysku w miejscowości Lokomotiw nad Bajkałem, koło Irkucka. Odkopali wówczas szczątki 101 osób sprzed 8–7 tysięcy lat, byli to myśliwi i zbieracze. Materiały te, spoczywające w magazynie Państwowego Uniwersytetu w Irkucku, zaczęła ponownie analizować dr Angela Lieverse z kanadyjskiego Uniwersytetu w Saskatchewan w ramach badań prehistorycznych społeczności południowej Syberii.

Jej uwagę zwrócił jeden z grobów, w którym pochowano młodą, 25-letnia kobietę z niemowlęciem. Zdziwienie badaczki wywołał fakt, że niektóre niemowlęce kości mają duplikaty.

Dokładna analiza materiału kostnego oraz dokumentacji prowadzonej podczas wykopalisk pozwoliła ustalić, że w grobie spoczęła kobieta z dwojgiem niemowląt.

Dr Angela Lieverse odtworzyła nieszczęśliwy poród sprzed 7700 lat (wiek grobu ustalono za pomocą analizy węgla C14). Układ dzieci w łonie matki był nieprawidłowy.

Pierwsze dziecko rodziło się nóżkami do przodu, co stanowi poważne zagrożenie nawet obecnie. Poród nie dobiegł końca, dziecko nie zdołało przyjść na świat, zmarło wraz z matką. Według wszelkiego prawdopodobieństwa ani matka, ani osoby asystujące przy porodzie (jeśli takie były) nie zdawały sobie sprawy, że w macicy pozostało drugie dziecko. Właśnie to jest powód tego, że niemowlęce kości mają duplikaty. Dr Angela Lieverse zauważyła je narysowane przez rosyjskich archeologów w okolicach miednicy pochowanej kobiety.

Znalezisko znad Bajkału to także  najstarsze znane bliźnięta na świecie. Wiadomość o odkryciu kanadyjskiej badaczki zamieszcza specjalistyczne pismo archeologiczne „Antiquity".

W pradziejach poród był momentem ekstremalnie niebezpiecznym dla kobiet.

– Aby zapobiec pochowaniu kobiety zmarłej podczas połogu wraz z nienarodzonym jeszcze, ale żywym dzieckiem, w starożytnym Rzymie obowiązywało prawo lex regia Numy Pompiliusza, bardziej znane jako lex Caesarea, nakazujące wykonanie cesarskiego cięcia u zmarłych kobiet ciężarnych – przypomina prof. Philippe Charlier, anatomopatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Raymond Poincare w Garches.

Cesarskie cięcie w średniowieczu także wykonywano post mortem. Na żywych kobietach zaczęto je przeprowadzać dopiero w XVI wieku.

Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego
Materiał Partnera
Fajans w dyplomacji. Jak ceramika z Włocławka zaistniała w polityce kulturalnej PRL?
Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku