W ubiegłym roku badacze odkryli i opisali 18 tys. gatunków. To zaledwie drobny ułamek z 10 mln lub więcej, które według szacunków nie zostały jeszcze odkryte na Ziemi. Dotychczas naukowcy zidentyfikowali i opisali około 2 milionów gatunków.
Badacze z College of Environmental Science Uniwersytetu Stanu Nowy Jork i International Institute for Species Exploration wybrali dziesięć spośród najbardziej zadziwiających nowo odkrytych gatunków. Okazją była przypadająca 23 maja rocznica urodzin Karola Linneusza (1707- 1778) szwedzkiego uczonego — ojca systematyki roślin i zwierząt.
Wśród największych sensacji są osy Deuteragenia ossarium. Samice składają jaja w pustych łodygach roślin, a w każdej komorze pozostawiają ciało martwego pająka aby larwy miały pożywienie. Osy budują przedsionki do gniazd, wypełniając je ciałami martwych mrówek. To „chemiczna broń" - martwe mrówki wydzielają zapach, który odstrasza drapieżniki.
Wśród gatunków odkrytych w 2014 roku jest także żaba, Limnonectes larvaepartus z indonezyjskiej wyspy Sulawesi. To gatunek, który rozmnaża się w sposób szczególny. Samica rodzi żywe kijanki i jest to jedyny gatunek żab, który rozmnaża się w ten sposób. Większość żab składa jaja, z których rozwijają się kijanki, a kilka gatunków rodzi miniaturowe żaby. Naukowcy mieli szczęście: odkryli samicę, która właśnie rodziła kijanki.
Naukowców zdumiewa też pająk żyjący na pustyni w Maroku - Cebrennus rechenbergi. Gdy jest zagrożony ucieka. Ale nie jak każdy inny pająk - stosuje akrobatyczną sztuczkę: toczy się po pustynnej wydmie. Jeszcze bardziej osobliwe jest jest zachowanie nowoodkrytej ryby u wybrzeży Japonii. Samce ryby Torquigener albomaculosus tworzą wyszukane wzory na piasku na dnie morza, aby przyciągnąć samice. Przez dziesięciolecia, pochodzenie tych podwodnych „kręgów zbożowych" było zagadką.