To dane Climate Action Tracker (CAT) - wspólnego raportu czterech instytucji naukowych zajmujących się śledzeniem zmian klimatu. Raport CAT został przedstawiony w Bonn podczas negocjacji dotyczących działań politycznych przeciwdziałających pogłębianiu globalnego ocieplenia.
Specjaliści analizowali dane o emisji dwutlenku węgla oficjalnie nadesłane przez 56 krajów (to tylko część materiału). Pozostałych 140 państw jeszcze się wstrzymuje z przekazaniem informacji.
Chodzi o zamierzoną redukcję emisji dwutlenku węgla (tzw. INDC - Intended Nationally Determined Contributions w żargonie polityków). Wynika z nich, że nie uda się utrzymać emisji na poziomie, który umożliwiałby zahamowanie podniesienia średniej temperatury na Ziemi o mniej niż 2 stopnie Celsjusza.
„INDC ogłoszone 1 września 2015 roku oznaczają globalną emisję dwutlenku węgla znacznie ponad poziom potrzebny, aby w 2025 i 2030 roku zatrzymać ocieplenie na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza, lub niższym niż 1,5 stopnia w 2100" - ostrzegają autorzy raportu.
56 badanych krajów (w tym kraje Unii Europejskiej) obejmuje producentów 65 proc. dwutlenku węgla (dane za rok 2010) i 43 proc. populacji planety.