Leki jak po sznurku

Podawanie kilku leków jednocześnie i kontrolowanie ich uwalniania umożliwi materiał o nowej strukturze chemicznej, opracowany przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Aktualizacja: 20.01.2016 15:37 Publikacja: 20.01.2016 15:11

Naukowcy na razie eksperymentują z kombinacją leków na wrzody żołądka

Naukowcy na razie eksperymentują z kombinacją leków na wrzody żołądka

Foto: 123RF

Projekt uzyskał 1,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W zwykłych warunkach szpitalnych, pacjent przez kilka tygodni przyjmuje co najmniej dwa antybiotyki. Kontrolowane systemy uwalniania leków są obecne w produktach takich jak insulina nowej generacji i w implantach hormonalnych. Jeśli chodzi o choroby nowotworowe, to są już dostępne mieszaniny leków w zastrzykach, ale wciąż są to mieszaniny leków a nie formy zaawansowane w strukturze.

Zaletą nowego materiału jest to, że nadaje się do terapii wielolekowej, w której podawane są minimum dwa - trzy leki. Leki będą podawanie doustnie w formie zawiesiny. Aplikowane w ten sposób cząstki bardzo niewielkich rozmiarów będą lepiej wchłaniane przez organizm chorego.

Leki będą uwalniane pod wpływem bodźców wysyłanych przez sam organizm, na przykład takich jak zmiana pH w żołądku. To spowoduje, że zadziałają miejscowo.

Na potrzeby projektu naukowcy jako modelową przyjęli terapię zwalczania bakterii wywołujących wrzody żołądka, bo w niej stosuje się co najmniej dwa antybiotyki i dodatkowe leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Można myśleć także o wykorzystywaniu tych materiałów w terapiach nowotworowych, gdzie bardzo często jest stosowana kombinacja kilku leków.

Prace prowadzi interdyscyplinarny zespół, w którym znajdą się: chemicy, biolog przeprowadzający badania na zwierzętach i komórkach znajdujących się w żołądku, mikrobiolog pracujący z bakteriami wywołującymi wrzody żołądka. Zespołem kieruje dr inż. Agnieszka Piegat.

—pap, nauka w Polsce

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne