Projekt uzyskał 1,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
W zwykłych warunkach szpitalnych, pacjent przez kilka tygodni przyjmuje co najmniej dwa antybiotyki. Kontrolowane systemy uwalniania leków są obecne w produktach takich jak insulina nowej generacji i w implantach hormonalnych. Jeśli chodzi o choroby nowotworowe, to są już dostępne mieszaniny leków w zastrzykach, ale wciąż są to mieszaniny leków a nie formy zaawansowane w strukturze.
Zaletą nowego materiału jest to, że nadaje się do terapii wielolekowej, w której podawane są minimum dwa - trzy leki. Leki będą podawanie doustnie w formie zawiesiny. Aplikowane w ten sposób cząstki bardzo niewielkich rozmiarów będą lepiej wchłaniane przez organizm chorego.
Leki będą uwalniane pod wpływem bodźców wysyłanych przez sam organizm, na przykład takich jak zmiana pH w żołądku. To spowoduje, że zadziałają miejscowo.
Na potrzeby projektu naukowcy jako modelową przyjęli terapię zwalczania bakterii wywołujących wrzody żołądka, bo w niej stosuje się co najmniej dwa antybiotyki i dodatkowe leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Można myśleć także o wykorzystywaniu tych materiałów w terapiach nowotworowych, gdzie bardzo często jest stosowana kombinacja kilku leków.