W ramach eksperymentu poproszono 82 heteroseksualne kobiety, aby ocenili zapach ciała sześciu mężczyzn uczestniczących w badaniu.

Jak się okazało uczestniczki wskazywały, że ci mężczyźni, którzy - jak się okazało - byli singlami, mają intensywniejszy zapach niż ci, którzy znajdowali się w związkach.

- Intensywny zapach może pomóc bardziej się wyróżnić. Może sygnalizować dominację - mówi Mehmut Mahmut, jeden z autorów badania, w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem".

Czytaj więcej

Mariusz Cieślik: Mamoń z sitcomu

Naukowcy nie byli w stanie wskazać dokładnej przyczyny różnicy w zapachu singli i mężczyzn w związkach. Mahmut sugeruje, że może mieć to związek z testosteronem. - Wiemy z poprzednich badań, że wyższy poziom testosteronu wiąże się z intensywniejszym zapachem. Być może single mają wyższy poziom testosteronu - mówi dodając, że "wydzielanie testosteronu jest związane z zachowaniami mającymi na celu zdobycie partnerki".

Mahmut wskazuje też, że silniejszy zapach singli może mieć charakter "społeczny"

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z australijskiego uniwersytetu nie sprawdzano poziomu testosteronu u uczestników, ale wcześniejsze badania wykazywały, że mężczyźni nie będący w związku mają wyższy poziom testosteronu niż ci, którzy żyją w długotrwałych związkach.

- Mężczyźni w związkach mają niższy poziom testosteronu, ale nie wiemy, kiedy ta zmiana zachodzi - przyznaje Mahmut.

Badacz wskazuje, że spadek poziomu testosteronu u mężczyzn przebywających w długich związkach może być związany z ich wiekiem ponieważ wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo posiadania partnerki, a jednocześnie poziom testosteronu spada wraz ze starzeniem się.

Mahmut wskazuje też, że silniejszy zapach singli może mieć charakter "społeczny". - Możliwe, że partner mówiący: "hej, nie wziąłeś prysznica" sprawia, że zapach staje się mniej intensywny - tłumaczy.

Naukowiec liczy, że badanie jego zespołu pomoże lepiej zrozumieć dlaczego ludzie się sobie podobają. - Spodobanie się partnerce to podstawa życia. Podstawową częścią życia jest tworzenie więzi z innymi ludźmi. Życiowy partner to najważniejszy związek, jaki się tworzy - mówi.