Naukowcy: Samotnego mężczyznę można poznać po zapachu

Eksperyment przeprowadzony przez badaczy z australijskiego Macquarie University wykazało, że mężczyźni-single mają intensywniejszy zapach od mężczyzn znajdujących się w związku. Wyniki badania opisano w magazynie "Frontiers in Psychology".

Publikacja: 16.10.2022 09:49

Samotni mężczyźni mają intensywniejszy zapach niż mężczyźni w związkach - twierdzą australijscy nauk

Samotni mężczyźni mają intensywniejszy zapach niż mężczyźni w związkach - twierdzą australijscy naukowcy

Foto: Adobe Stock

arb

W ramach eksperymentu poproszono 82 heteroseksualne kobiety, aby ocenili zapach ciała sześciu mężczyzn uczestniczących w badaniu.

Jak się okazało uczestniczki wskazywały, że ci mężczyźni, którzy - jak się okazało - byli singlami, mają intensywniejszy zapach niż ci, którzy znajdowali się w związkach.

- Intensywny zapach może pomóc bardziej się wyróżnić. Może sygnalizować dominację - mówi Mehmut Mahmut, jeden z autorów badania, w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem".

Czytaj więcej

Mariusz Cieślik: Mamoń z sitcomu

Naukowcy nie byli w stanie wskazać dokładnej przyczyny różnicy w zapachu singli i mężczyzn w związkach. Mahmut sugeruje, że może mieć to związek z testosteronem. - Wiemy z poprzednich badań, że wyższy poziom testosteronu wiąże się z intensywniejszym zapachem. Być może single mają wyższy poziom testosteronu - mówi dodając, że "wydzielanie testosteronu jest związane z zachowaniami mającymi na celu zdobycie partnerki".

Mahmut wskazuje też, że silniejszy zapach singli może mieć charakter "społeczny"

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z australijskiego uniwersytetu nie sprawdzano poziomu testosteronu u uczestników, ale wcześniejsze badania wykazywały, że mężczyźni nie będący w związku mają wyższy poziom testosteronu niż ci, którzy żyją w długotrwałych związkach.

- Mężczyźni w związkach mają niższy poziom testosteronu, ale nie wiemy, kiedy ta zmiana zachodzi - przyznaje Mahmut.

Badacz wskazuje, że spadek poziomu testosteronu u mężczyzn przebywających w długich związkach może być związany z ich wiekiem ponieważ wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo posiadania partnerki, a jednocześnie poziom testosteronu spada wraz ze starzeniem się.

Mahmut wskazuje też, że silniejszy zapach singli może mieć charakter "społeczny". - Możliwe, że partner mówiący: "hej, nie wziąłeś prysznica" sprawia, że zapach staje się mniej intensywny - tłumaczy.

Naukowiec liczy, że badanie jego zespołu pomoże lepiej zrozumieć dlaczego ludzie się sobie podobają. - Spodobanie się partnerce to podstawa życia. Podstawową częścią życia jest tworzenie więzi z innymi ludźmi. Życiowy partner to najważniejszy związek, jaki się tworzy - mówi.

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne