Aktualizacja: 17.05.2016 13:36 Publikacja: 17.05.2016 13:36
Jebel Hafeet to jedna z najwyższych gór Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wznosi się na 1249 metrów.
Foto: Wikipedia
Góra ma spowodować, że chłodniejsze powietrze będzie wznosiło się i pobudzało formowanie się chmur. Nad projektem pracują amerykańskie instytucje naukowe, m.in. Narodowe Centrum Badań Atmosferycznych. Naukowcy z USA otrzymali na poczet wstępnych badań 400 tys. dolarów od Emiratów Arabskich. Pracami kieruje dr Roelof Bruintjes.
W środowisku naukowym są też krytycy pomysłu. Prof. Raymond Pierrehumbert, fizyk z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzi, że góra w najlepszym wypadku sprowadziłaby odrobinkę deszczu w najbliższym swoim sąsiedztwie. Naukowiec uważa, że znacznie lepszym rozwiązaniem dla Emiratów byłoby odsalanie wody morskiej przy użyciu energii słonecznej.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Po mrozach i suszy rosyjskie rolnictwo staje przed nowym wyzwaniem – rekordową utratą plonów ozimych. Już przepadło 38 procent zasiewów. W dobrej kondycji jest najmniej ozimin od 23 lat.
Gospodarzem 16. Konferencji Stron (COP16) Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zwalczania Pustynnienia (UNCCD) jest w tym roku Arabia Saudyjska – największy eksporter ropy naftowej na świecie i kraj, który zagorzale walczył o osłabienie negocjacji w kwestii odejścia od paliw kopalnych w czasie szczytu klimatycznego COP29 w Azerbejdżanie.
Żyjemy w fałszywym poczuciu, że Polska obfituje w zasoby wody, w czym utwierdzają nas burze czy powódź. To błąd.
Skala głodu na świecie rośnie. Także za sprawą postępujących zmian klimatu. Wśród odpowiedzi na nie jest zrównoważone rolnictwo i różne działania na rzecz ograniczenia potężnej skali marnowania żywności.
Uporczywa susza na Sycylii stworzyła okazję do zarabiania kroci na dostawie wody pitnej bez wymaganych zezwoleń. Średni koszt dla firmy czy rodziny wynosi 300 euro miesięcznie.
Władze Sycylii, która mierzy się obecnie z dramatyczną suszą, w niektórych miejscach wprowadziły racjonowanie wody. W związku z sytuacją, w części miejscowości ma miejsce handel wodą z nielegalnych cystern.
Sewilla od lat mierzy się z problemem suszą i rekordowo wysokimi temperaturami. Turyści odwiedzający miasto muszą przygotować się na temperatury przekraczające 40°C.
Gmina może wprowadzić zakaz podlewania ogródków, ale wyjątkowo. Czy możne także zakazać koszenia trawników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas