Reklama
Rozwiń

Krzyżacy w tunelu

Podczas badań geofizycznych gruntu przy zamku krzyżackim w Pasłęku natrafiono na zawalony tunel. Podziemny korytarz prawdopodobnie łączył w średniowieczu tę warownię z pobliskim kościołem św. Bartłomieja.

Aktualizacja: 25.09.2016 14:57 Publikacja: 25.09.2016 14:22

Baszta zamku w Pasłęku / Wikipedia, Romek

Baszta zamku w Pasłęku / Wikipedia, Romek

Foto: Wikipedia

Na zlecenie władz miejskich Pasłęka grupa archeologów i geologów przeprowadziła kompleksowe rozpoznanie struktury gruntów w pobliżu zamku zbudowanego w XIV w. przez Krzyżaków. Po raz pierwszy przebadano te tereny przy pomocy nowoczesnych metod geofizycznych: georadarów, tomografii elektrooporowej i magnetometru cezowego - poinformował PAP kierujący pracami dr Jacek Wysocki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dokonano też wierceń geologicznych.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że udało się natrafić na zarwany tunel. Podczas wierceń na głębokości ponad 4 metrów ukazała się resztka stropu tej konstrukcji. Jest to podziemny korytarz, który w średniowieczu łączył zamkowe podziemia z gotyckim kościołem św. Bartłomieja. Informacje o domniemanym istnieniu takiego tunelu pojawiały się w wielu opracowaniach historycznych, ale dotychczas nie było jednoznacznych dowodów, że rzeczywiście istniał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach