Metoda ta, szczegółowo opisana w artykule opublikowanym w magazynie "Science Translational Medicine", polega na dezaktywacji genu zwanego kat7, który naukowcy uznali za kluczowy czynnik przyczyniający się do starzenia się komórek.

Profesor Qu Jing, współautorka badań powiedziała, że testowane myszy po 6-8 miesiącach poprawiły swój stan i siłę chwytu. Stwierdzono, że o około 25 proc. wydłużyło się ich życie.

Zespół biologów z różnych wydziałów Instytutu Zoologii Chińskiej Akademii Nauk zidentyfikowali około 100 z 10 tysięcy genów, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Kat7 był dezaktywowany w wątrobach myszy.

Autorzy badania podkreślają, że nadal daleko jest od testowania tej terapii na ludziach. - Konieczne jest przetestowanie funkcjonowania kat7 w innych typach komórek ludzi i innych organów myszy - mówi Qu.

Badacze mają nadzieję, że będą mogli przetestować tę metodę na zwierzętach z rzędu ssaków naczelnych. Podkreślają, że będzie to wymagało szczegółowych badań i dużych nakładów finansowych.

- Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć sposób na opóźnienie starzenia się nawet o bardzo mały procent... w przyszłości - powiedziała Qu.