Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.02.2017 21:11 Publikacja: 13.02.2017 17:12
Foto: materiały prasowe
– Poprzez spot telewizyjny „Życie bez nawrotów" chcemy ją odczarować. Pokazać, że przy odpowiedniej farmako- i psychoterapii możliwe jest życie bez zaostrzeń choroby i niepotrzebnych hospitalizacji – mówiła prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w rozmowie z Karoliną Kowalską.
„Chcę być sobą" – mówią w spocie Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński, wcielający się w osoby chorujące na schizofrenię albo lepiej – osoby z doświadczeniem kryzysu psychotycznego. – To właściwe określenie dla naszych pacjentów, zdejmujące z nich odium słowa „schizofrenik", błędnie kojarzonego z osobą niebezpieczną – tłumaczyła prof. Agata Szulc. I dodała, że chorzy mogą funkcjonować całkowicie normalnie pod warunkiem odpowiednio prowadzonej psycho- i farmakoterapii. – Leczenie powinno się odbywać w warunkach psychiatrii środowiskowej, jak najbliżej domu pacjenta. Hospitalizacje są potrzebne tylko w ostrym rzucie choroby, gdy pacjent wymaga intensywnej opieki – dodała prof. Szulc. Prezes PTP podkreśliła, że w schizofrenii, jak w każdej chorobie przewlekłej, ważne jest regularne przyjmowanie leków: – Jak w cukrzycy czy nadciśnieniu istotne jest stosowanie środków farmakologicznych. Gdy pacjenci przyjmują je niechętnie, zalecamy leki długodziałające, przyjmowane raz na dwa lub na cztery tygodnie. Na świecie dostępne są leki przyjmowane raz na trzy miesiące. Leczenie jest drogie, ale jeśli porówna się koszty hospitalizacji i utraty przez młodą osobę zdolności do pracy, okazują się opłacalne – dodała.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas