Reklama
Rozwiń

Prof. Agata Szulc: Życie ze schizofrenią bez nawrotów jest możliwe. Kluczowe jest branie leków

Schizofrenia to choroba przewlekła, z którą można normalnie żyć, studiować i pracować.

Aktualizacja: 13.02.2017 21:11 Publikacja: 13.02.2017 17:12

Prof. Agata Szulc: Życie ze schizofrenią bez nawrotów jest możliwe. Kluczowe jest branie leków

Foto: materiały prasowe

– Poprzez spot telewizyjny „Życie bez nawrotów" chcemy ją odczarować. Pokazać, że przy odpowiedniej farmako- i psychoterapii możliwe jest życie bez zaostrzeń choroby i niepotrzebnych hospitalizacji – mówiła prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w rozmowie z Karoliną Kowalską.

„Chcę być sobą" – mówią w spocie Anna Cieślak i Wojciech Brzeziński, wcielający się w osoby chorujące na schizofrenię albo lepiej – osoby z doświadczeniem kryzysu psychotycznego. – To właściwe określenie dla naszych pacjentów, zdejmujące z nich odium słowa „schizofrenik", błędnie kojarzonego z osobą niebezpieczną – tłumaczyła prof. Agata Szulc. I dodała, że chorzy mogą funkcjonować całkowicie normalnie pod warunkiem odpowiednio prowadzonej psycho- i farmakoterapii. – Leczenie powinno się odbywać w warunkach psychiatrii środowiskowej, jak najbliżej domu pacjenta. Hospitalizacje są potrzebne tylko w ostrym rzucie choroby, gdy pacjent wymaga intensywnej opieki – dodała prof. Szulc. Prezes PTP podkreśliła, że w schizofrenii, jak w każdej chorobie przewlekłej, ważne jest regularne przyjmowanie leków: – Jak w cukrzycy czy nadciśnieniu istotne jest stosowanie środków farmakologicznych. Gdy pacjenci przyjmują je niechętnie, zalecamy leki długodziałające, przyjmowane raz na dwa lub na cztery tygodnie. Na świecie dostępne są leki przyjmowane raz na trzy miesiące. Leczenie jest drogie, ale jeśli porówna się koszty hospitalizacji i utraty przez młodą osobę zdolności do pracy, okazują się opłacalne – dodała.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nauka
Zaskakujący zwrot ewolucji. Ten gatunek odnowił cechy sprzed milionów lat
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców. Zmienia nasz obraz neandertalczyków
Nauka
Magma rozrywa kontynent afrykański? Przełomowe badania naukowców
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć