Wieloryby i delfiny żyją w ściśle określonych grupach społecznych, mają złożone relacje, rozmawiają między sobą, a nawet mają regionalne dialekty - podobnie jak społeczności ludzkie.
Badania zostały przeprowadzone we współpracy pomiędzy naukowcami Uniwersytetu Manchester, Kolumbii Brytyjskiej, Stanford, Kanada i Londyńskiej Szkoły Ekononomii i Nauk Politycznych. Jest to pierwsze tego typu opracowanie danych o wielkości mózgu waleni i ich zachowaniach społecznych. Zespół zebrał informacje na temat 90 różnych gatunków delfinów, wielorybów i morświnów. Okazało się, że walenie mają wyrafinowane cechy zachowań społecznych i strukturalnych, podobne do wielu cech występujących w kulturze ludzkiej czyli wartości takich jak wzory myślenia i zachowania.
Naukowcy stworzyli listę podobieństw behawioralnych między ludźmi, a także innymi naczelnymi, i waleniami. Lista jest dość długa. Obejmuje podobieństwa zarówno w zakresie wspólnego wychowywania potomstwa w tym dbałość o młode, które nie są własnymi dziećmi; przez komunikację i używanie złożonych wokalizacji stanowiących lokalny dialekt, a także obejmujące unikatowe cechy gwizdów używane do nazywania poszczególnych osobników, czyli określanie indywidualnej nazwy, nazwijmy to pseudonimem lub nazwiskiem, dla każdego członka grupy; aż po wspólne polowanie obejmujące związki sojusznicze, naukę technik łowieckich łącznie ze współpracą międzygatunkową.
Dr Susanne Shultz, biolog ewolucyjny z Manchesteru, powiedziała: „Nam ludziom, zdolność do interakcji społecznych i kultywowania relacji pozwoliła na skolonizowanie prawie każdego ekosystemu i środowiska na naszej planecie. Wiemy, że wieloryby oraz delfiny również mają wyjątkowo duże i anatomicznie wyrafinowane mózgi, dlatego stworzyły kulturę morską.” Dr Shultz uważa, że ssaki morskie mają bogatą strukturę społeczną wynikającą ze zdolności behawioralnych i dużych mózgów, jednak nie stworzyły i nie stworzą technologii, ani nie zbudują społeczności na podobieństwo ludzkich metropolii ponieważ nie posiadają przeciwstawnego kciuka.
Zespół wykorzystał zestaw hipotez, które starają się wyjaśnić ewolucję inteligencji naczelnych i po raz pierwszy zastosował je w odniesieniu do inteligentnych ssaków morskich na tak dużą skalę, argumentując, że duże mózgi są ewolucyjną odpowiedzią na złożone i bogate w informacje środowiska społeczne.