W związku z suszą w Kapsztadzie wprowadzono już ograniczenie zużycia wody do 87 litrów dziennie na gospodarstwo domowe.

To jednak nie wystarcza - zużycie wody w mieście często przekracza 500 milionów litrów dziennie, co oznacza, że - jak ogłosiły władze miasta zamieszkanego przez niemal pół miliona mieszkańców miasta - od 12 kwietnia woda przestanie być dostarczana do domów, a ilość wody przypadającej na osobę zmniejszy się do 25 litrów dziennie. Wodę będzie można wówczas pobierać na jednym z 200 specjalnych stanowisk.

Wiceburmistrz miasta Ian Neilson ostrzegł, że każdy dzień, gdy zużycie wody przekracza 500 milionów litrów sprawia, iż dzień, w którym z kranów w domach nie poleci woda zbliża się coraz bardziej. Jednocześnie dodał, że ów "dzień zero" można odsunąć w czasie, jeśli mieszkańcy zaczną bardziej oszczędzać wodę.

Od 1 lutego limit wody na osobę w Kapsztadzie zostanie zmniejszony do 50 litrów dziennie. Już wcześniej miasto upubliczniło listę mieszkańców miasta, którzy najbardziej przekraczają dopuszczalne limity i zapowiedziało nałożenie na nich grzywien.

W ramach oszczędzania wody rolnicy mają ograniczyć nawadnianie pól, firmy wynajmujące samochody przestały je myć, hotele ograniczają gościom dostęp do wody, a turystów prosi się o to, by ograniczyli mycie się do niezbędnego minimum - wylicza "The Guardian".

Lokalne władze są jednak krytykowane za to, że wodę zaczęto oszczędzać zbyt późno ignorując głosy ekspertów ostrzegających przed nadciągającą suszą.

Mieszkańcy Kapsztadu obawiają się, że miasto nie jest przygotowane do dystrybucji wody w sytuacji kryzysowej. Gdy zabraknie wody w kranach przed stanowiskami, w których będzie można ją pobrać ustawiać się mogą gigantyczne kolejki