Badacze z Izraela stworzyli tzw. FOV czyli "pojazd kierowany przez rybę" (ang. fish-operated vehicle). Pojazd jest wyposażony w tzw. lidar, urządzenie, które wykorzystuje pulsacyjne światło laserowe do zbierania danych o położeniu pojazdu na ziemi, a jednocześnie miejscu, w którym znajduje się ryba w zbiorniku na wodę, który jest umieszczony na pojeździe.

Dzięki zastosowaniu komputera, kamery, silnika elektrycznego, ryba może kierować pojazdem. 

- Co zaskakuje, rybom nie zabrało dużo czasu nauczenie się kierowanie tym pojazdem. Początkowo były zmieszane, nie wiedziały co się dzieje, ale bardzo szybko zdawały sobie sprawę, że istnieje związek między ich ruchem, a poruszaniem się pojazdu, na którym się znajdują - tłumaczy badacz, Szachar Giwon.

Czytaj więcej

Pszczoły rozumieją czym jest zero

W eksperymencie brało udział sześć złotych rybek, z których każda otrzymała ok. 10 lekcji jazdy. W każdym przypadku rybom uczestniczącym w badaniu udało się osiągnąć cel stawiany przez badaczy, za co nagradzano je pokarmem.

Badacze mówią też, że niektóre złote rybki okazały się lepszymi kierowcami, niż inne.

My, ludzie, myślimy o sobie, że jesteśmy bardzo wyjątkowi, a wiele osób myśli o rybach, jako o zwierzętach prymitywnych, ale to nieprawda

Prof. Ronen Segew, biolog

- Były bardzo sprawne ryby, które spisywały się świetnie i były przeciętne ryby, które kontrolowały pojazd, ale mniej sprawnie nim kierowały - powiedział prof. Ronen Segew, biolog biorący udział w badaniu. 

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Wykazanie, że ryby dysponują zdolnościami poznawczymi pozwalającymi nawigować im poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest woda, może poszerzyć wiedzę na temat zdolności nawigacyjnych zwierząt w ogóle.

- My, ludzie, myślimy o sobie, że jesteśmy bardzo wyjątkowi, a wiele osób myśli o rybach, jako o zwierzętach prymitywnych, ale to nieprawda. Są bardzo ważnymi i bardzo mądrymi istotami - podkreślił prof. Segew.