Panie czują się najszczęśliwsze w okresie wczesnej dorosłości. Z biegiem czasu ich satysfakcja z życia spada. W wieku 41 lat są mniej zadowolone ze swego dorobku materialnego niż rówieśnicy płci przeciwnej. W wieku 64 lat osiągają niższy poziom szczęścia rodzinnego niż mężczyźni. Ale najbardziej przełomowy moment pod tym względem ma miejsce wcześniej, w wieku 48 lat. Od tego czasu ogólne poczucie zadowolenia z życia jest wśród pań mniejsze niż wśród panów.
Informację na ten temat przynosi „Journal of Happiness Studies”. Oparta jest na wynikach badań przeprowadzonych na dwóch uczelniach: University of Cambridge i University of Southern California. Uczeni wzięli pod lupę Amerykanów.
48. rok życia po przekroczeniu tego wieku mężczyźni są częściej szczęśliwsi niż kobiety
Skąd takie, a nie inne wyniki? Powodem są mniejsze szanse kobiet na osiągnięcie życiowych celów. – W późniejszym życiu to mężczyźni są bliżsi spełnienia swoich aspiracji, bardziej zadowoleni z rodziny i sytuacji finansowej – tłumaczy Anke Plagnol, która przeprowadziła badanie razem z ekonomistą Richardem Easterlinem.
Wpływ na to mają również różnice w rytmie życia. Kobiety z reguły nieco wcześniej zakładają rodzinę. W związku z czym wcześniej mogą czerpać satysfakcję z jej posiadania.