A to dzięki transmisji do USA trzech operacji, które odbyły się w stolicy Małopolski. Poddano im pacjenta z zawałem serca oraz dwóch innych ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej.
Transmisja odbyła się w ramach międzynarodowego kongresu kardiologów inwazyjnych, który odbywa się w Waszyngtonie. Bierze w nim udział ponad 20 tys. specjalistów. Transmitowane zabiegi są przeprowadzane w najlepszych ośrodkach w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Szpital w Krakowie jako jedyny z Polski przedstawi swoją pracę.
Polacy zaprezentowali swoje osiągnięcia w zastosowaniu ultrasonografii wewnątrzwieńcowej i metody OCT (optyczna koherentna Tomografia). Zdaniem doc. Dariusza Dudka, pod którego kierownictwem przeprowadzono operacje, z pomocą tych metod można zmniejszyć w Polsce śmiertelność pacjentów z zawałem serca.
– W momencie, gdy użyjemy OCT, widzimy tętnicę z dokładnością do jednej setnej milimetra – mówi dr Dariusz Dudek. Co to oznacza w praktyce? Kardiolog inwazyjny jest w stanie widzieć naczynie wieńcowe u pacjenta w czasie zawału serca z mikroskopową dokładnością.