W badaniu udział wzięło ponad 1,3 tys. studentów ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Mieli od 19 do 30 lat. W tym wieku często zmienia się partnerów seksualnych, eksperymentuje i najczęściej zakaża HIV.
Wśród przepytanych mogły być studentki, które Simon Mol zainfekował groźnym wirusem. Głośna afera z kameruńskim uchodźcą w roli głównej wybuchła na początku 2007 roku. Badania rozpoczęły się nieco wcześniej. Ale część anonimowych ankiet została wypełniona po tym skandalu. Rezultaty w postaci publikacji "Wiedza i przekonania związane z HIV/AIDS oraz zachowania seksualne studentów Uniwersytetu Warszawskiego" ujrzały światło dzienne pod koniec ubiegłego roku. "Rz" jako pierwsza podaje wyniki tych badań.
[srodtytul]Czy to już stosunek [/srodtytul]
Niektórymi zaskoczona jest sama ich autorka, dr Krystyna Komosińska z Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania Wydziału Pedagogicznego UW (współautorką jest Agnieszka Małkowska-Szkutnik z Instytutu Matki i Dziecka). Biorąc pod uwagę, że Polacy rozpoczynają życie seksualne najczęściej w wieku ok. 18 lat, fakt, że co trzeci student jest jeszcze przed inicjacją, zmusza do zastanowienia. – Podejrzewam, że wskaźnik ten jest nieco zaniżony. Być może dlatego, że to, co my, badacze, uważamy za seks, nie musi nim być w oczach młodych ludzi. Mam tu na myśli na przykład stosunek oralny – tłumaczy dr Komosińska. Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski mówi, że podobny trend widać w jego badaniach dotyczących życia intymnego dorosłych Polaków. – Osoby o wyższych aspiracjach w zakresie wykształcenia z reguły później rozpoczynają współżycie – mówi.
Z czego może to wynikać? – Ja i moi koledzy mamy ogromne trudności, by zaangażować się w związek – przyznaje 24–letni Paweł, studiujący zarządzanie. – Nie tylko się uczymy, ale też pracujemy. A żeby pójść z dziewczyną do kina i pielęgnować relację trzeba mieć czas. My cierpimy na jego brak.