Okręt ze złotem na dnie La Manche

Wrak słynnego brytyjskiego żaglowca HMS „Victory” odnaleźli amerykańscy płetwonurkowie. Jedna wydobyta z niego moneta może kosztować 10 tys. euro.

Aktualizacja: 03.02.2009 11:39 Publikacja: 02.02.2009 23:35

Okręt ze złotem na dnie La Manche

Foto: Flickr

Odkrycia dokonała firma z Florydy – Odyssey Marine Exploration. Kierujący zespołem poszukiwaczy Greg Stemm, współwłaściciel firmy, odmówił ujawnienia dokładnej lokalizacji wraku. Wiadomo jedynie, że spoczywa on przy skalistym wybrzeżu w rejonie Casquets, na głębokości około 110 metrów.

Brytyjski okręt wojenny HMS „Victory” zwodowano w 1737 roku. Nazywano go wtedy „najpiękniejszym żaglowcem świata”. Zatonął 4 października 1744 roku podczas sztormu, gdy wracał z Lizbony. Zginęło wówczas prawdopodobnie 1150 osób.

Wraz z okrętem na dno poszło 110 dział z brązu. Dotychczas wydobyto dwa. Zdaniem ekspertów każde z tych dział w przeliczeniu na współczesną walutę warte jest od 11,5 do 23 tys. euro.

[wyimek]10 tys. euro może kosztować jedna moneta wydobyta z dna[/wyimek]

Poza tym żaglowiec prawdopodobnie przewoził cztery tony, czyli około 100 tysięcy sztuk, złotych monet. Antykwaryczna wartość każdej z tych monet waha się od co najmniej 1000 do 10 tys. euro. Toteż eksperci nie przesadzają, twierdząc, że przedmioty, jakie znajdują się we wraku (obecnie wszystkie bez wyjątku są zabytkami), warte są wiele milionów euro.

HMS „Victory” był najlepiej uzbrojonym okrętem brytyjskiej floty. Po jego zatonięciu zbudowano jednostkę o tej samej nazwie. Był to okręt flagowy admirała Nelsona, z jego pokładu dowodził w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku.

Odyssey Marine Exploration ma już wiele sukcesów. Ostatnim było odnalezienie w 2007 roku na Atlantyku wraku ze złotymi monetami wartymi 500 mln dolarów. Obecnie amerykańska firma negocjuje z rządem brytyjskim warunki badania i wydobycia wraku HMS „Victory”.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego