Jest to osesek mamuta włochatego. Przeżył zaledwie około miesiąca. Miał metr wysokości i ważył 50 kg. Nie był jeszcze pokryty gęstą sierścią, tak jak dorosłe osobniki tego gatunku – Mamuthus primigenius, mamut europejski i azjatycki, wymarły około 12 tysięcy lat temu. Był to jeden z siedmiu gatunków mamutów, jakie żyły w epoce lodowcowej.
Natomiast skóra, mięśnie i kości przetrwały w stanie doskonałym dzięki temu, że do ciała nie docierał tlen i w takim środowisku nie rozwijały się bakterie.
Według rosyjskich specjalistów z Instytutu Zoologii w Sankt Petersburgu jest to najlepiej zachowany mamut spośród wszystkich, jakie dotychczas znaleziono w Azji i Ameryce Północnej. Zwłoki zwierzęcia zostały przetransportowane do Japonii, gdzie zbadają je i zakonserwują uczeni z Tokio, S Jikei University School of Medecine.
Rosyjscy badacze podjęli taką decyzją ze względu na to, że ich japońscy koledzy dysponują bardziej zaawansowanymi technologiami. Między innymi w japońskim laboratorium użyty będzie skaner, dzięki któremu sporządzone zostaną trójwymiarowe obrazy wszystkich organów mamuta. Naukowcy będą mieli po raz pierwszy okazję obserwować wewnętrzną budowę zwierzęcia z gatunku dziś już wygasłego.
Badacze mają nadzieję, że w tkankach przetrwało DNA na tyle dobrze zachowane, że na jego podstawie można będzie uzyskać wiele istotnych informacji o gatunku Mamuthus primigenius.