– Skonstruowanie ludzkiego mózgu nie jest niemożliwe i zrobimy to w ciągu dziesięciu lat – zapowiedział Henry Markram, kierownik programu "Blue Brain".
Projekt ruszył cztery lata temu. Naukowcy korzystają z superkomputera Blue Gene – maszyny składającej się z 10 tysięcy procesorów (zwykły komputer ma zazwyczaj jeden procesor). Podstawowy cel projektu to takie zaprogramowanie komputera, by jak najdokładniej odtwarzał pracę mózgu ssaków.
– Nie można przecież wiecznie prowadzić badań na zwierzętach – mówił Markram na konferencji TED Global w Oksfordzie. Jego zdaniem uzyskane dzięki badaniom dane mogą być przydatne w opracowaniu nowych terapii chorób neurologicznych. Do tej pory uczonym udało się odtworzyć zasady funkcjonowania ważnych fragmentów mózgu szczura.
Badania koncentrują się na korze nowej. – To zasadnicza część kory mózgowej, która jest potrzebna ssakom, by mogły wchodzić w reakcje społeczne czy podejmować skomplikowane działania poznawcze – tłumaczył Markram.
Naukowiec bada tę część mózgu od 15 lat. Zajęcie to porównuje do inwentaryzacji fragmentu lasu tropikalnego. Tyle że jest jeszcze trudniejsze. Nie tylko trzeba się odnaleźć w dżungli komórek nerwowych, ale poznać zasady rządzące komunikacją między nimi.