Nowotwór piersi zmiennym jest

Rak piersi ewoluuje, kiedy zaczyna dawać przerzuty. To może oznaczać konieczność zmiany sposobu leczenia

Aktualizacja: 05.11.2009 13:32 Publikacja: 05.11.2009 10:16

W kampanię na rzecz walki z rakiem piersi włączyła się nawet warszawska Syrenka

W kampanię na rzecz walki z rakiem piersi włączyła się nawet warszawska Syrenka

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Aż 40 proc. przypadków nowotworu piersi przechodzi metamorfozę, kiedy migruje do węzłów chłonnych - odkryli brytyjscy naukowcy. Zaskakujące wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Annals of Oncology".

[srodtytul] Podstępna metamorfoza[/srodtytul]

Rak piersi to podstępna i wielopostaciowa choroba, wymagająca zróżnicowanego leczenia. W około 40 proc. przypadków guzy nowotworowe przenoszą się do węzłów chłonnych znajdujących się pod pachami. Wówczas rak ten staje się jeszcze trudniejszy do leczenia. Właściwie dobrana, skuteczna terapia jest dla kobiet znajdujących się w tej sytuacji kwestią życia lub śmierci.

Badania przeprowadzone przez naukowców z ośrodka Breakthrough Breast Cancer w Edynburgu wykazały, że w chwili migracji rak piersi może zmienić formę. Aby tego dowieść, badacze przeanalizowali 211 przypadków guzów piersi z przerzutami do węzłów chłonnych.

- Byliśmy zaskoczeni tym, u jak dużego odsetka pacjentek nowotwór zmienił formę, kiedy zaczął dawać przerzuty - powiedziała serwisowi BBC kierująca badaniami dr Dana Faratian. - To oznacza konieczność zdiagnozowania typu nowotworu w węzłach chłonnych, ponieważ może to diametralnie zmienić sposób leczenia danej pacjentki. Musimy przeprowadzić jeszcze badania kliniczne, by stwierdzić, w jaki sposób nasze badania mogłyby pomóc cierpiącym na tę chorobę kobietom.

[srodtytul] Zmiana terapii [/srodtytul]

Naukowców zaskoczył też fakt, iż rak piersi potrafi ewoluować na bardzo wiele sposobów. Na przykład, w blisko 20 guzków pojawiły się wcześniej nieobecne receptory estrogenowe, co ma kluczowe znaczenie dla doboru odpowiedniej metody leczenia, a więc wykorzystanie wcześniej nieprzydatnej terapii hormonalnej. Z kolei mija się z celem podawanie hormonów kobietom, u których zmiana receptorów estrogenowych nastąpiła w odwrotnym kierunku.

- To badanie pozwoli nam wreszcie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre kobiety z przerzutami raka piersi do węzłów chłonnych nie reagują na leczenie - uważa prof. David Harrison, dyrektor departamentu naukowego Breakthrough Breast Cancer.

Co roku na raka piersi zapada 10 tys. Polek. Aż połowa z nich umiera z powodu tego nowotworu.

Nauka
Picasso w świecie biznesu. Dlaczego powstają korporacyjne kolekcje sztuki
Nauka
Naukowcy potwierdzili 67-letnią hipotezę. „Niemożliwe” odkrycie
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne