Aż 40 proc. przypadków nowotworu piersi przechodzi metamorfozę, kiedy migruje do węzłów chłonnych - odkryli brytyjscy naukowcy. Zaskakujące wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Annals of Oncology".
[srodtytul] Podstępna metamorfoza[/srodtytul]
Rak piersi to podstępna i wielopostaciowa choroba, wymagająca zróżnicowanego leczenia. W około 40 proc. przypadków guzy nowotworowe przenoszą się do węzłów chłonnych znajdujących się pod pachami. Wówczas rak ten staje się jeszcze trudniejszy do leczenia. Właściwie dobrana, skuteczna terapia jest dla kobiet znajdujących się w tej sytuacji kwestią życia lub śmierci.
Badania przeprowadzone przez naukowców z ośrodka Breakthrough Breast Cancer w Edynburgu wykazały, że w chwili migracji rak piersi może zmienić formę. Aby tego dowieść, badacze przeanalizowali 211 przypadków guzów piersi z przerzutami do węzłów chłonnych.
- Byliśmy zaskoczeni tym, u jak dużego odsetka pacjentek nowotwór zmienił formę, kiedy zaczął dawać przerzuty - powiedziała serwisowi BBC kierująca badaniami dr Dana Faratian. - To oznacza konieczność zdiagnozowania typu nowotworu w węzłach chłonnych, ponieważ może to diametralnie zmienić sposób leczenia danej pacjentki. Musimy przeprowadzić jeszcze badania kliniczne, by stwierdzić, w jaki sposób nasze badania mogłyby pomóc cierpiącym na tę chorobę kobietom.