To podstawowy dokument dotyczący roślin przygotowany na Szczyt Bioróżnorodności Narodów Zjednoczonych, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Nagoya w Japonii. W jego sporządzeniu uczestniczyli naukowcy z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i jej Zasobów (IUCN).
— Nie można siedzieć z założonymi rękami, gdy wiele gatunków roślin ginie bezpowrotnie — powiedział prof. Stephen Hopper, dyrektor Królewskiego Ogrodu Botanicznego w podlondyńskim Kew. — Każdy nasz oddech łączy nas z roślinami. Wszyscy od nich zależymy.
Prof Hopper uważa, że rośliny są podstawą wszelkiego życia na Ziemi, czystego powietrza, wody, żywności i paliw.
— Raport potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy, że rośliny są zagrożone wyginięciem, a główną tego przyczyną jest kurczenie się obszaru występowania, spowodowane działalnością ludzką. Po raz pierwszy uzyskaliśmy globalny obraz zagrożenia roślin. Raport wskazuje na największe niebezpieczeństwa dla roślin i najbardziej zagrożone miejsca na świecie. Jesteśmy na drodze do uzyskania odpowiedzi na kluczowe pytania: jak szybko gatunki znikają i dlaczego, a także, co możemy z tym zrobić — przekonuje prof. Hopper.
Według raportu, na Ziemi żyje obecnie około 380 tys. gatunków roślin. Spośród 4 tys. gatunków roślin dokładnie zbadanych przez naukowców, jedna piąta została zakwalifikowana jako zagrożone. Jedna trzecia jest za słabo poznana, aby stwierdzić, czy giną, czy nie. Rośliny są bardziej zagrożone niż ptaki, w takim samym stopniu jak ssaki, ale mniej niż płazy i koralowce.