26 lipca ruszył międzynarodowy projekt naukowy „Ancient Lives” („Życie starożytnych”). W ręce internautów trafiły papirusy dotychczas dostępne jedynie nielicznym badaczom. Uczestnicy projektu są proszeni o pomoc w odszyfrowaniu informacji, z którymi nie dają sobie rady komputery zespołów badawczych.
Zbiór udostępnionych przez ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego zawiera dokumenty sporządzone przez mieszkańców antycznego „Miasta Ostronosej Ryby” (grecka nazwa miasta to Oxyrhynchos) w środkowym Egipcie, około 160 km na południe od Kairu. Papirusy pochodzą z okresu, kiedy zhellenizowany Egipt dostał się pod rzymskie panowanie.
Odkryte na początku XX wieku zabytki ukazują życie ludzi w tym okresie, codzienne zapiski, przepisy kulinarne, ale także fragmenty pieśni czy korespondencji.
Zadaniem internautów będzie pomoc w transkrypcji tych zabytków.
—To, co robimy jest przesiąknięte duchem współpracy — dzielenia się wiedzą i naszymi zbiorami — wyjaśnia dr Dirk Obbink, filolog klasyczny i papirolog z Oksfordu — Chcemy przygotować transkrypcję tak wielu dokumentów, jak jak to tylko możliwe, a poźniej dokonać rekonstrukcji oryginalnych tekstów. Jedna, czy nawet kilkanaście par oczu to w tym przypadku za mało. Nawet doświadczonym naukowcom może coś umknąć. Dzięki Zooniverse każdy może nam pomóc, jednocześnie wiele na tym korzystając.