Są to choroby, których całkowicie wyleczyć nie można. Mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne w ramach organizacji Global Alliance Against Respiratory Diseases (GARD). Wśród najbardziej powszechnych przewlekłych chorób układu oddechowego (Chronic Respiratory Diseases - CRD) znajdują się astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz przewlekły nieżyt nosa. Na te trzy choroby choruje na świecie ponad miliard ludzi. Co roku umiera spośród nich ponad 4 mln.
Do dziś nie znaleziono skutecznego sposobu walki z tymi chorobami ani zahamowania rosnącej śmiertelności, która jest ich skutkiem. Dwa najważniejsze elementy, przyczyniające się do powstawania chorób układu oddechowego, są to zmiany w naszym środowisku i w sposobie życia oraz palenie tytoniu. Takimi niekorzystnymi zmianami środowiska są m.in. zwiększenie ilości spalin samochodowych oraz przenoszenie się ludzi ze wsi - gdzie żyli wśród zieleni - do miast, w których warunki dla funkcjonowania układu oddechowego nie są już tak korzystne.
Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło 21 września deklarację dotyczącą walki z chorobami niezakaźnymi. Najważniejszymi spośród nich są kolejno: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i choroby układu oddechowego. Celem konferencji GARD jest przedstawienie problemu przewlekłych chorób układu oddechowego, zaprezentowanie programu GARD uwzględniającego rolę lekarza rodzinnego w leczeniu przewlekłych chorób układu oddechowego w krajach Unii Europejskiej. Podczas Konferencji przedstawione zostały prowadzone w Polsce programy i inicjatywy poświęcone walce z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (badanie ECAP i GATS, Program POLASTMA oraz inne osiągnięcia, np. w zakresie walki z chorobą tytoniową).
Jednym z celów konferencji jest opracowanie dokumentu, który zostanie przedstawiony na posiedzeniach Grupy Roboczej Zdrowia Publicznego w czasie polskiej prezydencji. GARD jest odpowiedzią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na narastający problem chorób układu oddechowego. Organizacja powstała w 2006 roku.