Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie naukowe w naszym kraju, przyznawane od 1992 r.
Tegorocznymi laureatami są: Prof. Tomasz Giaro (nauki humanistyczne i społeczne) za interdyscyplinarną analizę kategorii prawdy w doktrynach prawa od antyku do współczesności, otwierającą nowe perspektywy rozumienia prawa jako jednego z fundamentów cywilizacji europejskiej;. Dzięki jego pracy staje się jasne, że prawodawstwo, nauka o odmiennym statusie poznawczym, bez postulatu poszukiwania prawdy traci sens.
Prof. Jan Potempa (nauki o życiu i Ziemi) za scharakteryzowanie nowej rodziny proteinaz bakteryjnych oraz wykazanie ich roli w rozwoju chorób przyzębia. Odkrycia prof. Potempy zmieniły podstawy myślenia o genezie paradontozy i mogą prowadzić do opracowania leków przeciw tej chorobie. Prof. Maciej Lewenstein (nauki matematyczno-fizyczne i inżynierskie) za dokonania w obszarze optyki kwantowej i fizyki ultrazimnych gazów. Jego prace doprowadziły do realizacji pierwszych komputerów kwantowych do zastosowań specjalnych. Pozwalają zrozumieć kwantową fizykę układów ciał i takie zjawiska jak nadciekłość i nadprzewodnictwo.
Prof. Elżbieta Frąckowiak (nauki chemiczne i o materiałach) za badania nad materiałami i kompozytami węglowymi. Dzięki swoim właściwościom mogą stanowić alternatywę dla paliw odpowiedzialnych za emisję dwutlenku węgla.
Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. W poprzednich edycjach uhonorowano 70 osób. Wręczenie nagród nastąpi w grudniu na Zamku Królewskim w Warszawie.