W 1927 roku w jaskini Kent na południu Anglii odkryto prehistoryczną szczękę ludzką z trzema zębami. W 1989 roku naukowcy z Uniwersytetu Oxford ustalili, że są to szczątki Homo sapiens. Metodą analizy węgla radioaktywnego C14 określili ich wiek na 35 tysięcy lat. Ale teraz, po upływie blisko ćwierć wieku od tego ustalenia, badacze z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (zespołem kierowała dr Beth Shapiro), także przy pomocy analizy C14, ale bardzo udoskonalonej, ponownie określili wiek szczęki z trzema zębami, a także wiek kości zwierzęcych (wilki, jelenie, niedźwiedzie jaskiniowe, nosorożce włochate) z warstwy, w której znaleziono szczątki ludzkie, oraz z warstw leżących bezpośrednio nad nią i pod nią. Uzyskane daty zawierają się w widełkach 50 000 — 26 000 lat.
Drobiazgowa analiza tych danych wykazała, że szczęka z zębami należała do człowieka żyjącego w okresie od 44 200 do 41 500 lat temu. Tymczasem przyjmowano dotychczas, że pierwsi przedstawiciele Homo sapiens pojawili się w Europie 40 000 lat temu. — uważamy, że ten fragment szczęki jest najstarszy bezpośrednim dowodem obecności człowieka współczesnego w zachodniej Europie — mówi dr Tom Higham kierujący laboratorium C14 Uniwersytetu Oxford. Artykuł o tym zamieszcza najnowszy numer prestiżowego naukowego czasopismo „Nature". Ten sam numer „Nature" publikuje wiadomość o jeszcze jednym europejskim Homo sapiens starszym niż dotychczas sądzono.
W 1964 roku w jaskini Cavallo na południu Włoch odkopano dwa zęby mleczne, które uznano wtedy za neandertalskie. Teraz ponownie zajęli się nimi naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu, zespołem kierował dr Stefano Benazzi. Naukowcy zbadali grubość szkliwa, kształt koron, porównali je do innych zębów neandertalskich, człowieka współczesnego i na tej podstawie doszli do wniosku, że z całą pewnością są to jednak zęby Homo sapiens. Metodą C14 określili wiek muszli i kości zwierzęcych z warstwy, w której zachowały się zęby. W rezultacie ustalono, że warstwa ta i zachowane w niej zęby mają 45 000 — 43 000 lat. A więc i w tym przypadku są to kości starsze niż 40 000 lat, gdy — jak dotychczas przypuszczano — Homo sapiens pojawił się w Europie.