Zjawisko to zostało zbadane w ramach programu GLORIA - Global Observation Research Initiative in Alpine Environments. Wzięło w nim udział 32 naukowców z 13 europejskich krajów. Badaniami kierowali uczeni z Uniwersytetu wiedeńskiego i Austriackiej Akademii Nauk, koordynował je Autorzy opracowanego studium, zamieszczonego w piśmie „Nature Climate Change", stwierdzają: „W niektórych niższych górach Europy łąki typu alpejskiego zanikają, a ich miejsce w ciągu kilku następnych dekad zajmą krzewy karłowate".
Jest to pierwsza analiza na dużą skalę migracji roślin pod wpływem wzrostu temperatur. uwzględnia ona 627 gatunków z wyjątkiem drzew, które na dużych wysokościach nie rosną. Badaniami objęto 60 masywów górskich w 17 europejskich regionach, między innymi w Alpach, Karpatach (Tatry), Dolomitach, na Uralu, Kaukazie, w Sierra Nevada, Pirenejach.
Wszyscy naukowcy biorący udział w badaniach pobierali próbki w taki sam sposób. Ogółem pobrali ich 897, dwukrotnie w tych samych miejscach w odstępie 7 lat ( 2001 i 2008).
Okazało się, że zjawisko zmiany szaty roślinnej w górach zaczyna się już nad górnym reglem i rozciąga się do poziomu turni. Występuje także niezależnie od szerokości geograficznej bowiem zaobserwowano je w górach Krety i Szkocji.
- na podstawie Futura-Sciences