To wielki sukces polskiej ekipy. Takie pozwolenia w krajach arabskich są bardzo rzadko przyznawane. To zasługa niezwykle wysokiego poziomu polskich naukowców i dotychczasowych odkryć na Bliskim Wschodzie.
Polską misją kieruje od 2007 roku prof. Piotr Bieliński. W minionym sezonie Polacy odkopali osadę w Bahra z końca VI tysiąclecia p. n. e. W wielu miejscach fragmenty kamiennych murów znajdują się niemal na samej powierzchni, dlatego udało się zbadać stosunkowo duży obszar 1350 metrów kwadratowych. Archeolodzy wyróżnili na nim 13 budynków i 15 instalacji gospodarczych, wśród nich paleniska. Wykopali też rów sondażowy długości 40 m i szerokości 2 metrów, dzięki temu przekonali się, że osada ciągnie się jeszcze w kierunku wschodnim, ale jej pozostałości są tam przysypane grubszą, metrową warstwą piasku.
Polscy archeolodzy prowadzili również wykopaliska na kuwejckiej wyspie Fajlaka w Zatoce Perskiej. Na przełomie V i VI wieku pojawili się na wyspie nestorianie — wyznawcy jednego z odłamów chrześcijaństwa wschodniego. Ślady ich osad odsłonili Polacy w miejscowości Qusur. Sporządzona została szczegółowa mapa stanowiska i jego otoczenia.
Naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzą również badania na wyspie Fajlaka w miejscach przyszłych inwestycji, zanim rozpoczną się tam prace ziemne i budowlane.
W 2012 roku planowane są także wykopaliska w pustynnym rejonie As-Sabbiya, gdzie znajdują się groby i konstrukcje kamienne z różnych epok.