Oto małe zmiany, które przyniosły wielki efekt. Mamy rozwinięte mózgi, potrafimy czuć, myśleć, planować i kochać dzięki trzem literkom spośród miliardów tworzących nasz genom – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Yale. Te fragmenty DNA odpowiadają za powstanie i rozwój sieci ruchowo-czuciowej ssaków, która z kolei dała początek naszej inteligencji.
– Wszystkie nasze wykształcone cechy motoryczne: umiejętność mówienia, chodzenia, operowania narzędziami, pisania, jak również nasze zdolności emocjonalne i poznawcze, które umożliwiają nam myślenie i kochanie, wszystko to bierze się właśnie z tych minimalnych zmian – mówi prof. Nenad Sestan z Kavli Institute for Neuroscience.
Jak kod pocztowy
W dzisiejszym wydaniu „Nature" naukowcy opisują, w jaki sposób fragmenty DNA wpływające na aktywność genów sterują powstawaniem złożonego mózgowia ssaków – w tym również ludzi.
Zespół z Uniwersytetu Yale skoncentrował się na początkowej fazie rozwoju embrionalnego, kiedy komórki zaczynają się różnicować i przyjmują odmienne funkcje. Zaobserwowali, że fragmenty zapisu DNA, które nie kodują żadnych białek, wpływają jednak na aktywność genów. Geny te z kolei decydują o ostatecznym kształcie ciała i jego organów.