Ruiny odkryto na terenie ruin miasta Shaaraim w Judei, około 30 km od Jerozolimy. To tutaj, według Biblii, miała mieć miejsce walka Dawida z Goliatem. Według archeologów miejsce to o nazwie Khirbet Qeiyafa, zostało prawdopodobnie zniszczone podczas walk z Filistynami w 980 roku p.n.e.
Wykopaliska, które trwały siedem lat, według naukowców przyniosły dowody na budowę państwa i organizacji administracyjnej w czasach króla Dawida. Mają być one krokiem do zrozumienia początków królestwa Judy.
Wstępne badania za pomocą promieniotwórczego izotopu węgla C14 wykazały, że ruiny są dobrze zaplanowanym, ufortyfikowanym miastem z późnych lat wieku XI p.n.e. lub wczesnych X.
Obszerne wykopaliska ukazały struktury, z których jedna mogła być pałacem należącym do króla, a druga - magazynem, w którym gromadzono podatki w formie produktów rolnych. - To jest niepodważalny dowód na istnienie centralnego organu władzy za panowania króla Dawida - uważają naukowcy.
Ich zdaniem lokalizacja pałacu zgodna jest z wymogami, jakie należą się siedzibie władcy. Pałac jest bowiem usytuowany na wzniesieniu, z którego świetnie widać Morze Śródziemne na zachodzie, a góry Hebronu i Jerozolimę na wschodzie.