Zabytek wydobyto podczas wykopalisk w miejscowości Zhuangqiao na południe od Szanghaju. Badaniami kierował prof. Xu Xinmin z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju.

Odkryte znaki nieco przypominają współczesne pismo chińskie, składają się z dwóch do pięciu kresek. Sześć spośród tych znaków ułożonych jest w jednej linii, sprawiają wrażenie, że tworzą zdanie.

- Jeśli sześć znaków jest ułożonych tak jak gdyby były zdaniem, nie są już tylko symbolami, ale wyrazami. Te znaki trzeba traktować tak jak hieroglify — uważa prof. Can Jinyan z Uniwersytetu Zhejang w Hangzhou.

Dotychczas za najstarsze pismo chińskie uważano znaki sprzed 3600 lat czyli o 1400 lat młodsze. Odkryto je na stanowisku neolitycznym Liangzhu. W trakcie badań trwajacych od 2003 do 2006 roku wydobyto tam z ziemi tysiące fragmentów glinianych naczyń, kamiennych narzędzi, ozdób z jadeitu, kości słoniowej oraz kości zwierząt hodowlanych.

Na ponad 200 spośród tych przedmiotów widnieją fragmentaryczne inskrypcje. W ogóle najstarsze pismo na świecie pochodzi z Mezopotamii (Irak) sprzed ponad 5000 lat i jest starsze o blisko pół tysiąclecia od egipskiego.