W Niemczech toczą się spory wokół odstrzału wilków, a jeszcze niedawno były tam gatunkiem zagrożonym. Skąd ten wzrost populacji rzadkich drapieżników?
Pierwsze wilki dotarły do Niemiec z Polski północno-wschodniej. Jedną z umiejętności wilków są kilkusetkilometrowe wędrówki (tzw. dyspersja). Oznacza to, że dorastające osobniki opuszczają grupy rodzinne i szukają nowych terenów. Drugim czynnikiem, który popycha je do wędrówek, jest poszukiwanie partnera. Para przybyszów z Polski zaczęła się rozmnażać w Saksonii, a ich potomstwo osiedlało się w kolejnych lasach w Niemczech. Wciąż napływały też wilki z rozwijającej się populacji na zachodzie Polski.
Gdzie są największe skupiska?
We wszystkich krajach związkowych stwierdzono obecność tych zwierząt. Ale w części landów są to osobniki podczas dyspersji. Landami, w których wilki się rozmnażają, są przede wszystkim Saksonia, Brandenburgia, Dolna Saksonia oraz Meklemburgia. Obecnie żyje tam 60 grup rodzinnych i sześć par wilków. Trzeba pamiętać, że w Niemczech oraz innych krajach europejskich, zamiast liczby osobników, wielkość populacji podawana jest jako liczba grup rodzinnych.
Czy na terenie Niemiec zgłaszano ataki wilków na ludzi?