Raka można leczyć
Przedstawiciele świata medycyny podkreślają, że osiągnięcia związane z leczeniem chorób nowotworowych są ogromne. Gigantyczny postęp w tej dziedzinie sprawił, że rak może zmienić się z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Warunkiem jest dostęp do nowych leków. Tych pojawia się coraz więcej. Niestety, z ich wykorzystaniem w terapii wiąże się sporo wydatków. I tu pojawiają się problemy.
Jest lek na raka prostaty
Nowotwór prostaty w Polsce jest leczony za pomocą hormonoterapii. Ta metoda nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Jak podkreśla dr Leszek Borkowski, dopadający mężczyzn nowotwór zalicza się go grona chorób wyjątkowo „wrednych". Głównym problemem w leczeniu staje się testosteron, którym żywi się nowotwór. Teoretycznie leki pozwalają ograniczyć jego produkcję, w rzeczywistości organizm „omija" takie bariery i zaczyna produkować testosteron w nowy sposób. I z tym problemem można sobie poradzić.
– Musimy mieć różne leki, żeby w różny, czasami pokrętny sposób blokować produkcję testosteronu, który jest pożywieniem dla tego raka – stwierdza dr Borkowski. Jego zdaniem im więcej leków na raka, tym większe szanse dla pacjentów onkologicznych. Leki są, ale nie zawsze znajdują się na nie pieniądze.