Ekstremalne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatu i związane z nimi klęski żywiołowe mogą zaszkodzić gospodarkom, zmniejszyć produkcję rolną i zwierzęcą oraz pogłębić nierówności między grupami społecznymi. Czynniki te, w połączeniu z innymi bodźcami powodującymi konflikty, mogą zwiększyć ryzyko przemocy.
Według ekspertów, klimat wpłynął na 3-20% ryzyka konfliktów zbrojnych w ciągu ostatniego stulecia, a intensyfikacja zmian klimatycznych drastycznie zwiększy ryzyko gwałtownych zatargów na świecie.
„Docenienie roli zmian klimatycznych i ich wpływu na bezpieczeństwo jest ważne nie tylko dla zrozumienia społecznych kosztów emisji gazów cieplarnianych, ale także dla ustalenia priorytetowych działań, które mogłyby obejmować pomoc i współpracę” - powiedziała Katharine Mach, dyrektor Stanford Environment Assessment Facility i główny autor opracowania.
Autorzy badania opublikowanego w piśmie Nature, poddali analizie scenariusz zakładający ocieplenie o 4 stopnie Celsjusza (w przybliżeniu, to ścieżka, którą podążamy, o ile społeczeństwa nie ograniczą znacząco emisji gazów cieplarnianych), w tym scenariuszu wpływ klimatu na konflikty osiągnął by 26% szans na wywołanie konfrontacji zbrojnej. Jednak nawet scenariusz przewidujący wzrost o 2 stopnie Celsjusza powyżej stanu sprzed poziomu epoki przemysłowej, co jest celem Paryskiego Porozumienia Klimatycznego, zwiększa do 13% szansę na wojnę.
Naukowcy nie w pełni rozumieją, w jaki sposób klimat wpływa na konflikt. Konsekwencje przyszłych zmian klimatycznych zapewne będą się różnić od tych, które znamy z historii. Jednak faktem pozostaje, że społeczeństwa będą zmuszone zmagać się z bezprecedensowymi warunkami, które wykraczają poza znane doświadczenia.