Piotr Kościelniak
Wyobraźnia, strategiczne planowanie, umiejętność uczenia się na błędach innych, mowa – to wszystko cechy odróżniające ludzi od zwierząt. Z czego wynikają? W którym miejscu nasze mózgi są lepsze od mózgów naczelnych?
Na pomysł, w jaki sposób to sprawdzić, wpadli naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wykorzystali do tego używany do obrazowania wnętrza ciała w medycynie rezonans magnetyczny. Zespół dr. Franza-Xaviera Neuberta po prostu zajrzał do wnętrza głowy ludziom i małpom, poszukując kluczowych różnic w budowie anatomicznej.
Prawie takie same
– My, ludzie, sądzimy, że umiejętność planowania działań w przyszłości, pewna elastyczność naszych zachowań czy zdolność uczenia się od innych to coś szczególnego, wyjątkowego – mówi prof. Matthew Rushworth z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego. – Udało nam się znaleźć część mózgu unikalnie ludzką, która zapewne ma coś wspólnego z tymi umiejętnościami.
Badania skupiły się na obszarze brzuszno-bocznym kory czołowej – opisują badacze na łamach najnowszego wydania magazynu „Neuron". Od 150 lat wiadomo, że obszar ten ma znaczenie dla posługiwania się mową i planowania.