- Chociaż gady te nie mają żadnych widocznych cech fizycznych, które wskazywałyby na ich możliwość wspinaczki, okazuje się, że mogą się wspinać aż do koron drzew. Powoli, ale skutecznie - twierdzi Vladimir Dinets, badacz z University of Tennessee.
Naukowcy obserwowali krokodyle w Australii, Afryce i Ameryce Północnej. Udokumentowali wspinaczkę niektórych gatunków krokodyli na drzewa na wysokość 6 stóp (około 1,8 m), ale istnieją również niepotwierdzone dotąd informacje od obserwatorów, którzy zauważyli krokodyle na wysokości prawie 9 metrów.
Dinets uważa, że mimo iż krokodyle nie mają w łapach odpowiednich struktur, których można by się spodziewać po alpinistach, to młodsze i mniejsze okazy potrafią się wspinać po drzewach niemal pionowych, podczas gdy starsze osobniki wybierają raczej pochyłe pnie i gałęzie. - One po prostu idą powoli, ale wytrwale - mówi Dinets.
Naukowcy uważają, że krokodyle wspinają się na drzewa, by mieć "oko" na swoje terytorium, a także po to, by ogrzać się w promieniach słońca.
Odkrycie opublikowano w styczniowym numerze "Herpetology Notes", zjawisko opisali Adam Britton z Charles Darwin University w Australii i Matthew Shirley z University of Florida .