Stworzenie komputerowego symulatora mózgu jest projektem badawczym na miarę XXI wieku. Komisja Europejska uznała Human Brain Project za jeden z dwóch swoich flagowych projektów badawczych (drugi dotyczy grafenu). HBP będzie finansowany przez dziesięć lat. Łączna suma środków przekazanych do 2023 roku przez UE na badania nad tym organem sięgnie ?2 miliardy euro.
Decyzję tę poprzedziły trzy lata przygotowań. Kandydujące projekty poddane zostały rygorystycznej ocenie przez panel niezależnych wybitnych naukowców wybranych przez Komisję Europejską.
Fizycy dali przykład
W tej chwili w projekt zaangażowanych jest ponad 130 instytucji naukowych z Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Jego koordynatorami są: École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii (prof. Henry Markram), Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (prof. Karlheinz Meier), Clinique Hospitaliere Universitaire Vaudoise w Szwajcarii (prof. Ryszard Frąckowiak).
Jeśli nie nastąpią nieprzewidziane przeszkody, przedsięwzięcie zostanie ukończone w 2023 roku. A wtedy stanie się możliwe poznanie wielu sekretów związanych z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu.
Dotychczas nie jest w pełni rozpoznana zasada jego działania ani nie są poznane powody zaburzeń w jego pracy.